Vállalkozói szerződések családiházak kivitelezéséhez – I.rész

vissza

Bizonyára sokaknak ismerős a címben szereplő téma és többen talán személyes tapasztalatokkal is rendelkeznek. Hiába az alapos tervezés, továbbra is a kivitelezéskor merül fel számos olyan kérdés, ahol az Építtető nehezen tudja saját érdekeit képviselni.

Szerencsére egyre több felkészült magán-építtető van, aki szakmai támogatást kér az építkezés lebonyolításához.

Ennek ellenére, mire a műszaki segítség Építettői oldalra megérkezik, addigra rendszerint a Kivitelező már kiválasztásra került és az építési szerződést is aláírták. Aláírták azt a szöveget, amelyet a kivitelező tett az Építtető elé azzal, hogy „mi ezt szoktuk megkötni, ebben minden benne van!”

Tapasztalataink szerint az építéskivitelezési (vállalkozási) szerződések tartalma messze elmarad attól a szinttől, amit egy 20-50-80 millió forintot érő építmény létrehozása megkívánna. Segítendő azokat, akik családiház építésére adják a fejüket, röviden összefoglaljuk a vállalkozási szerződés legfontosabb elemeit.

– Építmény kivitelezésére mindig írásban kell szerződést kötni, a szóbeli megállapodás, megbízás nem megfelelő! A szerződés neve: Vállalkozási Szerződés

– Minden szerződésnek van dátuma (az a nap, amikor a szerződő felek azt aláírták), enélkül a szerződés érvénytelen.

– Pontosan és egyértelműen rögzíteni kell a szerződő felek adatait (név, lakcím, azonosítási adatok, képviselők megnevezése) és a szerződésben betöltött szerepüket(Megbízó és Vállalkozó)

– Egyértelműen meg kell adni a szerződés tárgyát (pl.: családiház kivitelezése a Budapest XXXIII. kerület Fekete utca 22.sz. alatti 2345/6 hrsz-ú ingatlanon)

– Meg kell nevezni a kivitelezés alapjául szolgáló tervdokumentációt (pl.:  a SKICC Mérnökiroda által készített, az építési hatóság által 2016/23456-8 számú határozattal engedélyezett tervdokumentáció alapján)

– Elengedhetetlen eleme a szerződésnek a szerződéses díj. Meg kell adni a szerződéses díjat ÁFÁ-val együtt és meg kell nevezni, hogy a szerződött kivitelezési díj hány % ÁFÁ-t tartalmaz.

– Rögzíteni kell az építési munkák kezdetének és befejezésének a dátumát – napra pontosan vagy a kezdéstől eltelt időben mérve (pl.: 240 naptári nap)

 

folytatás következik…..

twitter