Garancia, jótállás, szavatosság – lakóépületek esetében – I. rész

vissza

Egy jól megírt vállalkozási szerződésben lényeges szerepet töltenek be azok a pontok, amelyek azt szabályozzák, hogy a kivitelező milyen kötelezettségeket vállal az építmény átadását követően.
Legtöbbünknek a garancia jut eszébe, néhányan jótállást, mások szavatosságot említenek. Tegyük tehát tisztába a fogalmakat.

Alapfogalmak:
– „hibás teljesítés”: Az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 6:157. §-ának hibás teljesítésre vonatkozó főszabálya szerint az építési vállalkozás (a kötelezett) hibásan teljesít, ha az építmény a teljesítés (műszaki átadás) időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek.
– „kellékszavatosság”: Azt jelenti, hogy bármilyen termék (akár egy lakóépület) eladásáról is legyen szó, a kötelezett (a kivitelezést végző vállalkozás, ingatlan beruházó) a termék (lakóépület) hibájáért kellékszavatossági felelősséggel tartozik. A kötelezett (kivitelező, beruházó) kellékszavatossági felelőssége objektív, vagyis független attól, hogy tudta-e, hogy hibás terméket adott el, vagy sem, tehát a jóhiszemű kivitelező is felel a hibás teljesítésért a vevővel szemben.

twitter