AZ A FRÁNYA MUNKABIZTONSÁG! – 2.FEJEZET – VÉDŐSISAKOK

vissza

A munkavédelmi sisak viselése a munkaterületen mindenki számára kötelező! Ez talán az egyik legismertebb munkavédelmi előírás, a „jobb helyeken” az építési terület bejáratnál táblák, feliratok, piktogramok hívják fel erre a figyelmet.

Nézzük hát, mit kell tudni a sisakokról!

Csak megfelelő, minősített munkavédelmi sisak jöhet szóba! Tehát motoros bukósisak, kerákpáros sisak, baseball sapka NEM! A „megfelelőség” első kritériuma, hogy csak minősített sisakot szabad viselni! A minősítő jelölés (CE jel, szabvány száma) a sisak rész belső részén található. Rögtön mellette fel van tüntetve a sisak gyártási dátuma is. A sisakok mechanikai védelme függ a műanyag rugalmasságától, ami az idő múlásával gyengül. A minőségtől függően egy sisak kb. 3-4 évig véd megfelelően, a lejáratot a gyártó határozza meg. És bizony, a lejárat után új sisakot kell venni akkor is, ha látszólag semmi baja.

Ha a sisakok beszélni tudnának, biztosan panaszkodnának a kegyetlen bánásmód miatt…. Ezért aztán a sisakokat évente felül kell vizsgálni, és a sérült, hiányos, repedt pédányokat újakra kell cserélni.

Nem elég a jó sisak, azt jól is kell hordani! A sisak felvételekor az állítható szorítót úgy kell beállítani, hogy előre hajoláskor sem szabad leesnie a fejről!

A sisakot a munkaterületen mindig és mindenkinek hordani kell, kivéve a munkagépben ülőket vagy gépkezelőket. A munkagépből kiszállva a sisakot újra fel kellene tenni! Ez rendszerint elfelejtődik…

A fejvédők többnyire formailag is eltérnek, és ez nem csak a gyártótól függ. Létezik az általános felhasználású mellett ipari melegüzemi, de magasban való munkavégzésre alkalmas speciális védősisak is (alpinisták). Létezik ütésbiztos vagy beütődés elleni fejvédő is, amely kívülről megtévesztően egyszerű sildes sapkának néz ki.:) Fontos megjegyezni, hogy ez nem helyettesíti az ipari védősisakot, ráadásul leeső tárgyak ellen nem véd – elsősorban az útépítési, mélyépítési munkáknál használatos.

A színeknek is lehet jelentősége! Jól szervezett, nagy létszámú kivitelezéseken bevett szokás az egyes szakágak dolgozóinak azonos színű sisakot viselnie. Országonként és kivitelezésenként ez változó lehet, de a leggyakoribb színvariáció: sárga – magasépítés; kék – elektromos; zöld – gépész; piros – ellenőrök; fehér/szürke – látogató; stb.

A sisakok gyakori kiegészítője az arcvédő plexi, a szemüveg, a fültok, amelyek biztonságosan rögzíthetők a sisakra.

twitter