A burkolatok kopásállóságáról
Laikus vásárlók számára, bizonyára különös a burkolóanyagok dobozain vagy épp a katalógusokban olvasható kódok sokasága. Bár ezekről könnyen tájékoztatást kérhetünk szakemberektől vagy épp az eladóktól, nem árthat, ha többé-kevésbé mi is tisztában vagyunk az egyes betű- és számsorok jelentésével.
A kopásállóság definíciója: a burkolólapok mechanikai jellegű, koptató hatásokkal szembeni ellenálló képessége.
A pontos meghatározás ellenére, a kopásállóság nem csupán fogalom, hanem gyakorlatban sokkal inkább egy mértékegység.
Magyarországon ezt a mértékegységet az MSZ EN-154-es szabvány határozza meg. Ez alapján 5 kopásállósági fokozatról beszélünk:
PEI I: Az egyes kopásállóság a falburkolók jellemzője, ugyanis a PEI I-es kopásállóság nem alkalmas járó felületként való alkalmazásra. Felülete miatt pusztán falburkolóként szabad használni.
PEI II: A 2-es kopásállóságú lap már alkalmas járólapnak, azonban csak olyan kis forgalmú helyiségekben, mint a tároló, a fürdő, vagy a hálószoba. Az ilyen fokozatú burkolatok óhatatlan jellemzője, hogy túlzott használat esetén megkophat, és felülete mattá válhat.
PEI III: Ez a fokozat már alkalmas arra, hogy a lakás bármelyik helyiségében lerakjuk, akár a folyosóra, vagy az előszobában is. Ez az az általános érték, amit leggyakrabban alkalmazunk.
PEI IV: Nagy forgalmú helyiségek burkolata, (színház, rendelő) amely intenzív igénybevétel esetén is hosszú ideig megőrzi a padlólap eredeti megjelenését.
PEI V: A legmagasabb kopásállóságú fokozat. Ebbe a kategóriába tartozó lapok anyagukban színezettek, ezért ha valamennyit kopik is a felület, ez nem lesz látható.
Alapszabály, hogy magasabb kopásállóságú burkolatot lehet vásárolni, azonban alacsonyabbat nem!
Laminált lapok kopásállósága:
A laminált burkolatok kopásállósága a felső fólia súrlódásokkal szembeni ellenálló képességét jelenti. Rendeltetésszerű használat mellett 15-20 évig is esztétikailag szép maradhat a padló.
A kopásállóságot betűvel vagy számmal jelölik, ahol az AC3 (31), AC4 (32), AC5 (33) egyre keményebb és ellenállóbb felületet jelölnek.
A 31-es ajánlott lakossági felhasználásra javasolt, de a32-es már megfelelő a lakás bármelyik helyiségébe, akár nagyobb forgalmú irodákba, üzlethelyiségekbe is. A 33-as szám már igazán magas kopásállóságot jelent, komolyabb igénybevételű helyiségekbe ajánlott fektetni.
Mint látjuk a kopásállóság segít behatárolni, hogy a padlólapot milyen használatra tervezték, és ha ez a használat megfelel a mi terveinknek, akkor bátran beépíthetjük!